You are currently viewing 6 Najpopularniejszych mitów o szukaniu pracy

6 Najpopularniejszych mitów o szukaniu pracy

Każdy z nas bierze chociaż raz w życiu udział w jakimś procesie rekrutacyjnym. Różnic w procesach jest jednak tak wiele, jak wiele jest firm na rynku, a co za tym idzie, powstaje wiele mitów i „opinii” na temat tego jak są one przeprowadzane.
W tym artykule zestawimy najbardziej popularne mity i fakty na temat procesów rekrutacyjnych i rozstrzygniemy, które są prawdą, a które nie!

1. Nie należy jasno mówić o swoich oczekiwaniach finansowych

Niestety często to ile zarabiamy wciąż jest tematem tabu i to pytanie często jest krępujące na rozmowie rekrutacyjnej. Mimo to, jednym z częstszych powodów zmiany pracy jest chęć lepszych zarobków – dlaczego więc boimy się o tym rozmawiać?
Kiedy na rozmowie padnie to pytanie (a zawsze zostanie ono zadane) powiedz jasno jaka kwota lub przedział, przy jakiej formie współpracy, brutto lub netto Cię interesuje. Jeżeli rekruter powie Ci że to przekracza widełki to zawsze możesz wspomnieć, że jesteś gotowy na negocjacje.
To pytanie zawsze wystąpi na rozmowie rekrutacyjnej, ale nie po to aby wyszukiwać błędów w Twojej aplikacji, a sprawdzić, czy Twoje oczekiwania zmieszczą się w budżecie zaplanowanym przez firmę na to stanowisko. Nie powinniśmy więc bać się tego pytania, ani rozmowy o zarobkach, tylko odpowiedzieć szczerze i dać pole do dalszych negocjacji.

2. Im więcej CV wyślesz, tym większe szanse na pracę

Bardzo duży błąd! Efektem tego są CV stworzone bez ładu, nie pasujące pod stanowiska na które się aplikuje, a nawet wysyłane na oferty których do końca się nie przeczytało. Efektem jest wiele odrzuceń i rosnąca frustracja. Lepiej przygotować CV dokładniej, ale dopracować je pod konkretne oferty pracy. Lepiej dokładnie wpasować się w jedną ofertę, niż zaaplikować na 15 i nie być dopasowanym kandydatem w żadnej z nich.

3. Brak podania powodów o nie zatrudnieniu kandydata wynika z braku szacunku lub ze złośliwości

Częstym powodem frustracji jest otrzymanie maila o odrzuceniu w procesie ale bez żadnego konkretnego powodu. Zazwyczaj nie wynika to ze złośliwości i braku kompetencji rekrutera, a odgórnej polityki firmy. Najczęściej takie zakazy są spowodowane zabezpieczeniem się przed niezrozumieniem powodu przez kandydata, co mogłoby skończyć się np. pozwem.

Często też niestety wysyłane są masowe wiadomości z systemu rekrutacyjnego, które idą identyczne do wszystkich kandydatów aplikujących na stanowisko (czasami jest ich bardzo dużo, stąd automatyzacja), a do kandydatów którzy przeszli w procesie na dalsze etapy, bardziej szczegółowy feedback.
Pamiętaj jednak, że zawsze możesz dopytać rekrutera o powód odrzucenia, wtedy powinieneś otrzymać konkretną odpowiedź.

4. Jeśli nakłamię w CV, nikt tego nie sprawdzi

Przedłużenie czasu pracy o kilka miesięcy lub wpisanie nieodbytego nigdy stażu to sytuacje często pojawiające się w CV kandydatów. Łatwo jednak wpaść bo coraz częściej w procesach rekrutacyjnych rekruterzy w ramach zdobycia referencji kontaktują się z poprzednimi pracodawcami kandydata, a gdy prawda wyjdzie na jaw to z pewnością można trafić na czarną listę i żadne już usprawiedliwienia ani super doświadczenie nie pomogą. Łatwo też dopasować pytania, które szybko zidentyfikują, czy dana osoba kłamie, czy nie.

5. Każde pytanie rekrutera to test

Dość często padają mity, że rozmowa rekrutacyjna zaczyna się już po przekroczeniu progu firmy. „Czy odnalazł Pan naszą firmę z łatwością” – test na orientacje, „Jak się Pani dzisiaj czuje” – test na szczerość, itd… Nie jest to jednak prawdą, a rozpoczęcie rozmowy propozycją napoju, zapytaniem o samopoczucie, czy o to jak minął dzień jest tylko po to aby rozluźnić kandydata przed rozmową i aby poczuł się komfortowo. Nie należy więc doszukiwać się w nich drugiego dna i odpowiedzieć szczerze i ze spokojem!

6. Rekruterzy zatrudniają tylko młodych ludzi, a ja jestem po 50 i już nie mam szans…

Nie jest to prawda! Obróć swój wiek w zaletę i pokaż jak bardzo doświadczony i dojrzały zawodowo jesteś! Takie osoby mogą być postrzegane jako lojalni i oddani pracownicy, angażujący się w życie firmy, a swoim doświadczeniem zdobytym nawet prywatnie, mogą z większą łatwością rozwiązywać problemy i konflikty w pracy. Nie wstydź się więc swojego wieku i nie kieruj się tym, że zespół jest „młody i dynamiczny”, a więc się w niego nie wpasujesz. Bądź pewny siebie i wykorzystaj swoje atuty!

A z jakimi mitami na temat rekrutacji Wy spotykacie się najczęściej?

Dodaj komentarz